Internet marketing strategie
Artikelen - creatief - kaarten maken
Zelf kaarten maken met stickers

Zelf kaarten maken is een leuke hobby, en bovendien een praktische, want anderen worden verblijd met uw zelfgemaakte kaarten. Er zijn diverse technieken om kaarten te maken, in dit artikel krijgt u uitleg over kaarten maken met stickers, die u op verschillende manieren kunt inkleuren of afwerken.
Alle voorbeeldplaatjes van kaarten zijn aanklikbaar.
Basisbenodigdheden

  • Diverse soorten karton en papier
  • Diverse stickers
  • Papierschaartje
  • Liniaal
  • Potlood en gum
  • Rilpen
  • Snijmesje met snijmat
  • Prikpen met prikmat
  • Dubbelzijdig plakband
  • Removable tape of Magic tape
  • Geruit stickerpapier
  • Kleurmateriaal.

Opplakken
Als u gaat werken met de stickers begint alles natuurlijk met het opplakken hiervan.
De sticker kan direct op de kaart geplakt worden, maar bij grotere of complexe figuren kan dit wat lastig zijn; de sticker slaat dubbel, blijft aan de handen kleven of plakt al vast terwijl u nog aan het positioneren bent.
Een handige hulpje hierbij is het gebruik van Scotch Removable tape of Scotch Magic tape. Bedek de sticker dakpansgewijs met het tape en wrijf dit goed aan. Buig het stickervel in tegengestelde richting om de sticker van het vel te halen. Tenslotte plaatst u het geheel op de juiste plaats op bv. de kaart, wrijft het figuur aan en verwijder het tape.
Moeite met het recht plakken van stickerlijnen op uw werk? Gebruik dan een naastgelegen randje of de rand van het stickervel als geleiderand door het tape hier recht tegenaan te zetten.
Gebruikt u een donkere kaart en wilt u de sticker nog inkleuren, plak deze dan op een lichte of contrasterende kleur karton en knip het figuur vervolgens uit.

Knippen/Snijden
Wanneer u de stickers uitknipt of uitsnijdt zorg er dan voor dat u schuin onder het randje van de sticker knipt/snijdt. Hierdoor zullen er geen rafels te zien zijn en het randje van de sticker blijft in tact. Wanneer de lijnen van de sticker doorgesneden worden, kunt u dit het beste met een goed scherp hobbymesje doen; zet het mesje met het snijvlak op de door te snijden lijn, druk licht op het mesje en u zult voelen en horen dat u door het lijntje heen bent, zonder dat er iets verschoven is of dat de kaart beschadigd is.

Inkleuren
Het inkleuren van de sticker kan op vele verschillende manieren. De meest gebruikte vindt u hieronder.
Gekleurd karton
De sticker kan op gekleurd karton geplakt worden, uitgesneden en op de kaart verwerkt worden. Een simpele techniek waarmee verrassende resultaten behaald kunnen worden.

Om het wat moeilijker te maken kunt u verschillende delen van de sticker met een andere kleur karton invullen. Als het ware maakt u dan een klein puzzeltje van de sticker. Een voorbeeld: een roosje op steel; alle stickerlijnen grenzend aan de bloem worden nog op het stickervel doorgesneden, de bloem wordt op geel karton geplakt en de steel met bladeren op groen karton, na het uitknippen/snijden wordt de afbeelding op de kaart weer in elkaar gezet. Zo kunt u met vele soorten karton en papier variëren.

Glasverf
Door de sticker in te kleuren met glasverf ontstaat het Glas in Lood effect. De sticker moet hiervoor op transparante sheet geplakt worden. Met een klein penseeltje vult u de delen van de sticker in. U kunt kleuren in elkaar over laten lopen door deze eerst tegen elkaar aan te zetten, en ze vervolgens met een schoon penseeltje in elkaar te strijken. De glasverf kan ook gemakkelijk gemengd worden. Zorg dat de verf ook goed langs de lijnen zit. Zit de verf op de lijnen? Geen nood, dit kan gemakkelijk verwijderd worden.

Na 24 uur drogen is de verf gehard, de verf kan nu met een hobbymesje van de lijnen geschrapt worden. Belangrijk hierbij is dan wel de kwaliteit van de sticker; bij sommige fabrikanten wordt het glimmende laagje dof of wit.

Gelpennen
Gelpennen zijn er inmiddels al in diverse uitvoeringen. Hiermee kunt u snel en gemakkelijk de stickerfiguren invullen. Speel met contrast door bv. parelmoer en glitter of fluor door elkaar te gebruiken. Belangrijk is wel dat u gelijkmatig de vlakken invult, en dat u niet hard op de pen duwt. Door het duwen op de pen ontstaan er gleuven in het papier, wat streepvorming alleen maar meer in de hand werkt.
voorbeeld kaarten maken
Aquarelpotloden
Het gebruik van aquarelpotloden is bij mij absoluut favoriet. Het is gemakkelijk om te spelen met kleuren zoals contrasten in licht en donker en het in elkaar over laten lopen van kleuren.
Met een nat penseel wordt de kleur van de punt van het potlood gewreven, waarmee het gewenste vlak ingekleurd wordt. Schiet u uit buiten de lijn, geen nood; maak het penseel schoon en goed nat, wrijf met het penseel over de vlek richting de stickerlijnen: de vlek zal verdwijnen.
Let voor gebruik van deze techniek wel op het soort karton wat u gebruikt; het moet tegen vocht kunnen en niet te dun zijn. Laat het werk na het inkleuren even plat drogen.

voorbeeld kaarten maken
voorbeeldkaart
Negatieve delen
Wanneer de sticker van het vel gehaald wordt, blijven de binnendelen achter op het vel. Deze delen worden ook wel de negatieve delen genoemd. Met deze delen kunt u nog een andere kaart maken, nieuwe vormen creëeren of u kunt ze terug plakken in de afbeelding. Een goed voorbeeld hiervan is een simpele ton-sur-ton kaart met een waslijn met babykleertjes, waarin verder geen gebruik is gemaakt van enige kleur. Van enkele kleertjes is het negatief teruggeplakt in de afbeelding, waardoor toch contrast ontstaat.
Borduren
Borduren op papier is ook zo’n makkelijk te combineren techniek. Vul bv. de bloemblaadjes van een bloemfiguur op met deze techniek, en het is net of deze blaadjes uit de kaart komen.
Voordat er geborduurd kan worden, moeten er eerst gaatjes geprikt worden binnen de lijnen van het figuur. Prik deze gaatjes ± 1,5 tot 2 mm van de stickerranden af. Houdt bij het prikken rekening met bochten en knikken in het figuur, zodat bij het borduren geen draad over de stickerlijnen heen valt.

Heeft u ook nog zoveel restjes kralen liggen? Hiermee kunt u ook borduren in de sticker. Prik de gaatjes op ± 2mm afstand tot elkaar. Borduur bij voorkeur met een bij de kraal passende
kleur garen of een garen in de kleur van de sticker.

Borduur de kraaltjes aansluitend aan elkaar in het vlak. Het vlak hoeft natuurlijk niet altijd helemaal opgevuld te worden; het kan ook voldoende zijn om alleen wat accenten met de kraaltjes aan te brengen. Waak er in ieder geval voor dat u de vlakken niet helemaal volpropt; dit geeft alleen maar een onrustig effect.

Potloden en stiften
Voor de kinderen is het inkleuren van de stickers ook gewoon goed te doen met kleurpotloden en stiften. Het materiaal is in huis en de sticker is toch eigenlijk net een kleurboek, zodat ook de allerjongsten een mooie kaart kunnen maken voor oma & opa, pappa & mamma of de juf of meester.

© Geralda den Hollander (ook copyright ontwerp afgebeelde kaarten)
Voor leuke stickers en ideetjes, zie haar site De Daver Hobby & Creative. Ook voor kralen en complete kaartpakketjes.